Mikayıl Azaflı (Tovuz, 1925 - ? )
 
1925 yılında Tovuz bölgesinin Azaflı köyünde doğmuştur. Son dönemin güçlü âşıklarındandır.Azaf1ı Mikayıl 'ın çocukluğu ve gençliği Stalin zamanında geçti. Stalin’in kâğıdına mürekkep dökmek suçundan suçlu bulunarak hapsedildi. Bir yolunu bularak kaçtı. Gence, Karabağ bölgelerinde firar dolaştı. Azaflı Mikayıl  II Dünya savaşı yıllarında yakalandı. Ve cepheye gönderildi.  Savaştan sağ dönen Azaflı bir yıl sonra serbest bırakıldı.
 
1961 yılından 1965 yılına kadar tekrar hapis yattı. Bu defaki suçu ise şiirleriyle, düşünceleriyle ınevcut düzene itaat etmemesi milli ve manevi değerleri körükleyen şiirler yazmış olmasıydı.
Azaflı'nın hayali, ölmeden önce Türkiye'yi görmekti. Bu hayali 1989 yılında İstanbul' a gelmesiyle gerçekleşti.  
 
 Onun çalıp, söyleyişindeki güzellik kadar, şiirlerindeki mânâ da güçlüdür. Halk şiirinin hemen hemen butun türlerinde başarılı olan Azaflı nın geraylı ve koşmaları akıcı ve sadedir. Şiirlerinde sev- giyle birlikte tabiat ve sosyal konulan bulabiliriz.
 
Kaynak: Azerbaycan Aşıqlan ve El Şairleri II, Bak, 1984,454-563. Ali Kafkasyalı, Koca Kartal Azaplı, Ankara M. Öcal Oğuz, Azaplı’nın Şiir Dünyasındaki Azerbaycan" Milli Folklor (5), Mart 1990,15-18.
AZaRBAYCAN AŞIQLAR BİRLİYİ, Ozan Dünyası https://turkoloji.cu.edu.tr/pdf/eyup_akman_azafli_mikayil.pdf
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.