Azerbaycanlı Mina ( KadınŞair )
 
 
Doğum ve ölüm tarihi bilinmeyen kadın âşıktır. Şiirlerinde geçen «Hırda» şairin kızının adıdır. Bu kadın aşığın şiirlerinde ince bir halk yaratıcılığı ve halk şiirinin akıcı üslubunu bulabiliriz.  Şiirlerinde sevgiden ve felekten şikâyet eder. Mina'nın şiirleri zaman zaman diğer âşık ve şairlerin şiirleri ile karışmış ayırt edilmesi zor hale gelmiştir.

Mina'nın elimizde 10'a yakın koşma ve geraylısı vardır. Şiirlerinden anlaşıldığı kadarı ile hem klasik hem de halk şirini iyi bildiği ortaya çıkar.  Şair Mina ince ruhlu kendine özgü deyişler bulabilmiş, sevecen,  edebî sanatları kullanmayı da becerebilen yetenekli bir kadın şairdir.

Mina adı 5-6 kaynakta geçmiş olan Azerbaycan’ın güçlü şairlerinden birisidir.

Kaynak: Salman Mümtaz, Azerbaycan Edebiyatı El Şairleri, Bakü 1927, 322-324; Azerbaycan'ın Aşık ve Şair Gadınları, Bakü 1974, 158-162.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.