Mirzecan Mededov (XIX. yüzyıl)
 
19. yüzyıl Azerbaycan sahası âşiklanndandır.  Karabağ'm Çanakçı köyünde doğmuş olan Mededov, Ermeni asıllı bir Aşug’tur.
 
Âşık Peri'nin çağdaşı ve Ermeni asıllı olmasına rağmen Azeri Türkçesi'yle çok sayıda şiir söylemiş, uzun yıllar Tiflis'de Şark dilleri tercümanlığı da yapmıştır.
 
Mirzecan Mededov devrinin ünlü kişileriyle dostluklar kurmuş; klâsik Azerbaycan medeniyeti, kültürü ve aşık edebiyatını iyice öğrenmiş şiirlerinin çoğunu çağdaşı Aşık Peri'ye ithaf etmiştir.  Mirzecan Mededov âşık şiiri kadar klasik şiirde de gayet başarılı olmuş,  gazel türünde de şiirler yazmıştır.
 
Çağdaşı Aşık Peri’ye aşık olan Mirzecan Mededov bazı şiirlerinde Aşık Peri’ye olan tutkunluğunu dile getirmiş,  daha ziyade Geraylı, koşma ve gazel türlerin yazdığı şiirleri ile dikkat çekmiştir.
 
Geraylı ve koşmalarında sevgilinin vefasızlığı, yalnızlık, dert, dertlere derman bulamama gibi aşık şiirinde bol bol işlenen konularda şiirler yazmıştır.  Söz sanatlarını kullanma becerisi ile de dikkati çeken Mededov, Azerbaycan âşık şiirindeki Ermeni asıllı şairler arasında en önemli olanlarından biridir.  
Kaynak:
Azerbaycan Aşıqlan ve El Şairleri I, Bakı 1983, 229-2
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.