Miskin Abdal  Azerbaycan Aşık (XVI. yüzyıl)
 
16. yüzyıl Azerbaycan sahası âşıklarındandır. Doğum ve ölüm tarihi bilinmemektedir. Sözlü geleneğe göre Gedebes'in Büyük Karamurad köyünde doğmuştur. Aşık Kurbani’den sonra Azerbaycan sahasındaki 16. yüzyıl Âşık Edebiyatının adı ve şiirleri bilinen ve günümüze ulaşan birkaç aşığından biridir.
 
Miskin Abdal geraylı, koşma, divani gibi aşık şiiri türlerinde şiirler söylemiştir.  Abdal mahlasını kullandığına göre tarikata meyl eden tasavvufi bir aşıktır. Şiirlerinde daha çok iyiliği övmekte, kötülüklerden kaçınılmasını nasihat etmektedir.
 
Miskin Abdal, kendisi için kullandığı "üstad" ifadesini hak edecek bir şairdir. Kendisinden sonra yaşayan pek çok âşık onun tesirinde kalmıştır. ; "Miskin" ve "Abdal" kelimelerini birlikte kullanması  dikkat çekici bir yönüdür.
 
Kaynak:
Azerbaycan Edebiyyatı İncileri/ Bayatı, Qoşma, Tecnis, Bakı 1988,70,181,534
Sazım Sözüm, Baku 1973,12-13.
 
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10891,miskinabdalpdf.pdf?0
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.