Miskin Ali  (Gazah, 1881- ? )
 
Azerbaycan aşık edebiyatı sahası şairidir.  1881 yılında Gazah bölgesinde doğmuştur. Ali, çobanlık, dülgerlik gibi mesleklerle uğraşmış, küçük yaşlarından itibaren âşıklık geleneğine büyük ilgi duymuştur.
Çobanlık yaparken aşıklık da yapmaya başlayan Ali  küçük yaşlarından itibaren halk şiiriin koşma ve geraylı türlerinde çalıp söylemeye başlamıştır.
 
Âşık şiirinin klasik konularında kendisini bir hayli iyi yetiştirmiş,  atışmaları, koşmaları ve diğer türlerde söylediği şiirleri ile civarında haklı bir üne kavuşmuştur. Elimizde sağlam bilgiler olmasa da usta bir aşık tarafından yetiştirilmiş olması lazımdır.  Pek çok şiir türünde örnekler vermiş olması, saz havalarını çalabilmesi,  atışmaları ile ün kazanması, onun iyi bir âşıklık eğitimi aldığının göstergesidir.
 
Miskin Ali, âşık şiirinin dışında halk hikâyesi de anlatabilmektedir. Ayrıca saz havalarını da çalıp söyleyebilen Miskin Ali türkülü hikâyeler de anlatan bir ozandır. Aşk ve sevgili konularındaki şiirlerinde oldukça başarılıdır.
 
 
Kaynaklar:
Azerbaycan Aşıqlan ve El Şairleri n, Bab 1984,202-216.
Himmet Elizade, Azerbaycan Aşıqlan II, Bakı 1930,254-255.
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10959,miskinalipdf.pdf?0

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.