MOSTARLI HASAN ZİYÂ’Î  (ö. 992/1584)
 
XVI. yy Divan Şairi ve yazarı
 
Hayatı doğumu ve ölümü hakkına pek bir şey bilinmemektedir. Devrin kaynakları da onun hakkında pek bir bilgi vermiştir. Ailesi hakkında da pek bir bilgi bulunamamıştır. Şairin adı sadece Kafzade Fâizî’nin Zübdetü’l-eşâr adlı tezkiresinde geçer.  Hasan Ziyâ’î’nin Şeyh-i Sanân mesnevisinin bir nüshasında, şairin Mostarlı olduğu söylenir.  Divanın sonunda ise şairin ismi “Ziyâ’î bin Alî bin Hüseyin bin Mahmûd bin Yûsuf el-Hersekî” olarak yazılmıştır.
 
Arapça ve Farsça’yı iyi düzeyde bildiği şiirlerinden de anlaşılmaktadır. Ölümünden bir yıl önce vâizliğe başlaması da iyi bir öğrenim gördüğünü ortaya koymaktadır. [1]
 
Bosna-Hersek'in ilk divan sahibi şâiri olarak bilinen şairin[2] hayatı hakkında yazılabilecek şeylerin pek çoğu şiirlerinden çıkarılabilen bilgi kırıntılarından ibarettir...........MOSTARLI HASAN ZİYÂ’Î (ö. 992/1584)

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.