Âşık Muhibbî, 1823 - 1868 
 
Âşık Muhibbî, 1823 (h. 1239) yılında Erkinis (Demirkent) köyünde doğdu. Erkinis Oltu sancağının Tavusker kazasına bağlı bir köydü. Muhibbî’nin babası Gencalioğullarından Ali adlı bir demirci ustasıdır. Şairin asıl adı Salih ‘tir. Fakat sağlam yapılı olduğu için köylüleri ona Kaya Salih demeye başlamışlardı. [1]  Muhibbî, çocukluk yıllarında babasının demirci dükkânında çalıştı ve çobanlık da yaptı. Düzgün bir tahsil de görmedi.  [2]
 
16-17 yaşında işlediği bir suçtan dolayı Oltu’da hapse atıldı. Hapiste yatarken, bir gece rüyasında bade içerek köylerinin imamı Sabit Hoca’nın kızı Esmahan’a âşık oldu ve Muhibbî mahlasını aldı.  Bu hikayesini gardiyanlara anlatarak Oltu Paşa’sı Süleyman Paşa ile görüşmeyi sağladı.  Süleyman Paşa, onun cezasını affetse de onu bir müddet yanında bırakıp, Muhibbî’ye bir saz temin edip, bir saz ustasını da ona saz çalmayı öğretmekle görevlendirdi.[3]............Âşık Muhibbî, 1823 - 1868 Oltu- Erkinis (Demirkent)

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.