Muhlis Akarsu, ( 1948- 1993)

 
1948 yılın Sivas'ın Kangal ilçesi Minarekaya köyünde dünyaya gelmiş Alevi- Bektaşi geleneğimizde yetişmiş halk ozanlarımızdan birisidir. Pir Sultan geleneğinin yetiştirdiği kültür çevresinde yoğrulup yetişen Muhlis Akarsu'yu bu bakımdan Tekke ve Zümre Edebiyatıveya Dini Tasavvufi  Aşık Şiiri çerçevesi içinde ele almamız gereken bir Ozanımızdır.
 
Kangal ve Minarekayadadki cem evlerinde saz çalıp söyleyen alevi  BEKTAŞi ozanlar onun zihninde oluşmayan ilk mayalanmaları oluşturmuştur. Bu cemlerde öğrendiği Alevi-BEKTAŞikültürü öğrendiği sazı ve sözü ile çalıp söylemeye başladı. Âşıklık Geleneğini ve saz çalma yeteneğini yöresindeki Halk Ozanları veya yörelerine gelip giden Âşıklarıın sayesinde geliştirdi. 1962 yılında ilkokulu bitirdikten sonra köyündeki cemlerde ve toplantılarda bağlama çalmaya başladığı, güzel sesi ile türküler söylediği bilinmektedir. Ortaokula Malatya'da devam etti, ancak maddi imkânsızlıklar nedeniyle ikinci sınıfta okuldan ayrıldı. Küçük yaşlardan itibaren nefesler ve deyişler yazmaya başlayan Muhlis Akarsu, Alevi- Bektaşi cemlerinde " zâkirlik" [1]yapmaya başlamıştı......Muhlis Akarsu Hayatı Edebi Kişiliği

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.