Musa   Göyçeli Âşık  (XIX. yüzyıl)
 
19. yüzyıl Azerbaycan Göyçeli âşık
Doğum ve ölüm tarihi belli değildir. Ancak, onun doğum yeri olarak Göyçe yöresinin Ağkilse köyü olduğu bilinmektedir. Elde bulunan şiirlerinden anladığımıza göre, tahsil görmüş, Özellikle de divan şiiriyle yakından ilgilenmiştir. Şiirlerinin çok az bir kısmı, günümüze kadar ulaşmış olup, koşma, geraylı, mühemmes ve divanî gibi türlerde şiirler söylemiştir. .
Âşıq Musa'nın şiirlerinde de, sosyal konular, hal kın problemleri, insanların karşılaştığı zorluklar en çok işlenmiş konular arasındadır.   Onun şiirlerinde şairlik ozanlık, ustalık, saz ve sözün önemi, vs. gibi konulara da değinilmiştir.
Şiirlerinden öğrendiğimize göre, Âşıq Musa, sazlı-sözlü meclislere katılmış, Dağıstan, Rusya, Gürcistan, OrtaAsya ve Türkiye'yei gezmiş ve bu yörelerde pek çok âşık ile atışmalarda bulunmuştur. 
Kaynaklar: Azerbaycan Aşıqlan ve El Şairleri, I Bakı 1983, 337-350. Telli Saz Ustadları, Bakı, 1964 51-53. Azerbaycan Edebiyyatı İncileri / Bayatı, Qoşma, Tecnis, Bakı 1988,117-284,481, 564, 565.
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10924,asiqmusapdf.pdf?0

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.