müslüm sümbül hayatı ile ilgili görsel sonucu
 
1940 yılında Sivas’ın Kangal İlçesi Kavak Köyü’nde doğdu. Baba ismi Mehmet, anne ismi Haticedir.. Annesi kendisi daha 6 aylıkken vefat etmiş ve yetim kalmış onu amcasının hanımı Elif Hanım büyütmüştür.  1956’ya kadar köyünde yaşamış çobanlık ve çiftçilik yapmıştır.
 
İlkokulu bir nahiye olan Kavak Köyü’nde okur. Sesinin ve müzik kulağının iyi olması nedeni ile öğretmenlerinin de dikkatini çekmiş Köy okulunda iken İstiklal Marşı’nda öğretmenleri onu öne çıkartıp “Müslüm Sümbül’ü takip edin”, diyerek ona okuturlarmış. .
 
12 yaşında ilkokulu bitirip çalışmaya başlar.  12 yaşında, Devlet Demir Yollarında kapanan demir yollarının yolunu açmak için geçici işçi olarak çalışmaya başlar.  Bu arada Alevi cemlerindeki Zakirlerden bağlama çalmayı da öğrenmiştir. Asıl saz hocası ise zaman zaman Ankara Radyosu’na gelip program da yapmakta olan   Dışlıklı Ahmet Başer  adındaki bir âşık ve dededir.  13-14 yaşlarına geldiğinde artık bir saz ustası olmuştur. Ustası onu 1958 yılında Muzaffer Sarısözen le de tanıştırır. Muzaffer Sarısözen onu dinlemiş  “bu çocuk günün birinde sazını düzen edip bu türküyü burada söyleyecek” der............Müslüm Sümbül https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/asik-edebiyati-asiklar/muslum-sumbul-37525.aspx

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.