Mustafa Ağa Arif (Şıhh, 1774-?)
 
Arif mahlası ile şiirler yazan yazan Mustafa Ağa 1774'de Qazax manalının Şıhh köyünde doğmuştur. Şair Kazım Ağa Salik'in büyük kardeşidir.  Devri, Arap, Fars, hatta Rus dilini öğrenmiş iyi bir tahsil görmüştür.
 
Mustafa Ağa Arif,  adı gibi dindar, qeyretkeş ve gerçekten de arif ve bilgili bir şairdir. Fakat vatanseverliği nedeni ile birçok belaya uğramış milliyetçi düşüncelerinden dolayı Rus ve İran tecavüzlerine karşı koyduğu için hayatı boyunca sıkıntılar çekmiştir. [1]
 
 (Rusların 1805-1813'de İran'la yaptıkları savaşlar sonucu, Azerbaycan'ın bir bölümünü ve şairin vatanı olan Qazax'ı işgal edince Mustafa Ağa Arif de, bölgedeki Rus işgaline karşı çıkan şiirler yazmış, bu nedenle Rus işgaline karşı duran diğer asilzadelerle birlikte Rusya'nın içerilerine sürgün edilmiştir.
 Bir rivayete göre şair Harkov, başka bir rivayete göre ise Kazan şehrine sürgün edilen şair polis nezareti altında sıkıntılı bir hayat geçirdikten sonra ölmüştür.
 
 Onun şiirlerinin esas konusunu vatan hasreti, sevdiği evlatlarından, dostlarından ayrılık, bir zamanlar at oynatdığı, av avladığı yerleri, dağları, ormanları, pınarları bir daha görmek isteği oluşturmaktadır. Şairin şiirlerinde ifade ettiği en büyük korku ise vatanın kutsal topraklarından uzaklarda, kâfirler arasında hayatla vedalaşmaktır. Ne yazık ki, Rus mezaliminin ilk kurbanlarından olan millî şair Mustafa Ağa Arifin hayatı böyle tamamlanmıştır. O, bilinmeyen bir yılda, vatandan uzaklarda, dostlarından ve evlatlarından uzaklarda dünyaya göz yummuştur.
Kardeşi Kazım Ağa Salik onun ölümü münasebeti ile şiirlerinin birinde şöyle yazmıştır:
Bir Arif ki, ona cövr etdi dövran, Ki, qurbetde şehid ü mübteladır. [2]
 
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10906,mustafaagaarifpdf.pdf?0
 
[1] Firudinbey Köçerli, Azerbaycan Edebiyatı, c. I, Bakı, 1978, s. 263).
[2] Firudinbey Köçerli. Azerbaycan Edebiyyatı, C. I, Bakı, 1978, s. 263-268.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.