Necati Cumalı

Cumhuriyet Dönemi şair ve yazarlarından birisi olan Necati Cumalı, 13 Ocak 1921Yunanistan'ın sınırları içinde bulunan Florina'da doğmuş, 80 yaşında iken 10 Ocak 2001, İstanbul'da ölmüştür.
Necati Cumalı Balkan Savaşları'ndan sonra Yunanistan'ın eline geçerek Osmanlı Devleti sınırları dışında kalan Yunanistan’daki Florine ( Cuma ) kasabasında 13 Ocak 1921 yılında dünyaya gelmişti. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra  yapılmış olan mübadele yıllarında 1923 Türkiye’ye göçe dip Urla’ya yerleşmiş çiftçi bir ailedir.
Ailesinden dinlediği Makedonya hikâyelerini aldığı notlar ve yaptığı birkaç ziyaret sayesinde, yazdığı "Makedonya 1900"de yer alan Dila Hanım hikayesi ile filmleştirecek "Viran Dağlar"da ise, babasının dayısının oğlu Zülfikar Bey'in hikayesini anlatacaktı.
 Necati Cumalı  İlkokulunu Urla’da bitirdikten sonra İzmir Erkek Muallim mektebinin ortaokuluna giderek bu okuldan mezun oldu.  Okul yıllarında ailesi ile birlikte çiftçilik yapıyor, yaz aylarında ve boş kaldığı vakitlerde onlara yardım ediyordu. Tütün tarlalarında çalışırken Urla’daki köylülerin ve çiftçilerin yaşam mücadelelerine özlemlerine, dertlerine aşklarına gelenek ve göreneklerine şahit olmuştu. Necati Cumalı bu günlerinde gözlemlediklerini daha sonraki şiirlerinde romanlarında öykü ve romanlarında malzeme olarak kullanacaktı. Lise öğretimini yatılı İzmir Atatürk Lisesi'nden 1938 yılında mezun olarak tamamladı. [1] İzmir Atatürk Lisesi'nde okudu­ğu yıllarda edebiyata ilgi duydu. Şiirler yazıyor ve bunları Urla'daki bir dergide yayımlıyordu.[2]........DEVAMI :  Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.pngNecati Cumalı Hayatı ve Romancılığı
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.