Necef Elimerdanlı Azerbaycanlı Âşık   (Tovuz, 1902-1947)
 
Aşık Necef’in doğum yılı ve günü kesin değildir.  Bazı kaynaklara göre 1902'de (Bazı kaynaklarda 1903) Tovuz bölgesinin Elimerdanlı köyünde doğmuş; 1947'de (Bazı kaynaklara göre 1939 da Bazı kaynaklara göre de 1947 yılında vefat etmiştir.
 
Âşık Necef Azerbaycan’ın önemli âşıklarından  Hüseyin Bozalganlı’nın çırağı olarak İlk önceleri usta malı calip söylemiş daha sonraları ise  irticâi şiirler söyleyen usta bir aşık olmuştur.   Ustası Hüseyin Bozalganlı'nın yanında çırak olarak  yetişen Aşık Necef, Azerbaycan aşık edebiyatının en önemli isimlerinden biridir.
Bir çok şiiri günümüze ulaşan  Aşık Necef  1918 den sonra başlayan Ermeni Azerbaycan çatışmalarında Semet ağa  ile birlikte  Ermeniler tarafından tutuklanmış ve hapse atılmıştır.
 
Azeri halk şiirinin geraylı, koşma, tecnis, divani ve muhammes gibi dallarında başarılı örnekler veren Necef, güzellemeleri ile tanınıp sevilmiş olan önemli bir aşıktır.
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.