HAYATI       (d. 1681 – ö. 1730, İstanbul)
 
Esasında 1681 olarak belirtilen doğum tarihi kesin değildir. Bu bilgi Ebuzziya Tevfik’’ten kaynaklanmaktadır.  [1]Ebu Ziya Tevfik bu tarihi vermiş ama bu bilgiyi nereden aldığını belirtmemiştir.Kadılık yapan Merzifonlu Mehmed Efendi'nin oğlu olan Nedim (asıl adı Ahmed’tir. Dedesi ise Kazasker Mustafa Muslihiddin Efendi’dir.  Annesi, Saliha Hatun ise ünlü Karaçelebi zadeler ailesindendir.[2]Bu ailenin soyu Mevlana’ya kadar uzanmaktadır. Bu aileden yetişenlerden birisi de Sadrazam Karamani Mehmet Paşa’dır. ( Fatih Dönemi)
 18. yüzyılın en önemli birkaç şairinden biri sayılan Nedim, soylu ailelerden geldiğini bir kasidesinde anlatmıştır.
 
Fahriken ecdadıma ol asitanın hizmeti
Hazreti Sultan Ebu’l feth zamanından beri.
 
Medrese eğitimine daha küçük yaşlarda başlamış, Arapça  ve Farsçayı iyi düzeyde öğrenmiştir. Nedîm döneminin klasik ilimleri ile Arapça ve Farsça’yı bu dillerde şiir yazacak kadar iyi öğrenmiştir......Devamı: Nedim Hayatı ve Edebi Kişiliği

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.