17. yüzyıl yazarlarındandır. Asıl adı Mehmet'tir. Bosna'da dünyaya geldi. Ailesi Nergizadeler denilen bir ailedir. İlköğrenimini Saray Bosna’da yapan Nergisi daha sonra İstanbul’a gelmiştir.
 
İstanbul'da öğrenimine başlayan Nergisi, Kazasker Kafzade Feyzullah Efendi’den ders alan öğürencilerden birisi oldu. İlmiye sınıfına giren Nergisi devrinin tüm ilimlerini öğrendi. Aynı zamanda önemli bir hat sanatçısı olan Kafzade Feyzullah Efendiden hat derslerini de alan[[1]Nergisi hat sanatımız açısından da önemli bir isim olmuştur. Nergisi, hocası Kazasker Kafzade Feyzullah Efendi gibi tarihe adını yazdıran en önemli hattatlarımızdan birisi olmuştur.
 
Talik yazı stilinin Hurde Nikeşte yazı tütünü en iyi yazan  Meşhur Hattatlarımız  dan birisi olan Nergisi bu yazı sanatındaki başarısı ile en tanınmış Hat Sanatı sanatçıları arasında gösterilmektedir. (Şahamettin Kuzucular Meşhur Hattatlarımız ve Ekolleri,  https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/  ) İstanbul’da medrese eğitimini aldıktan sonra müderris olarak görev yapmaya başladı.  Bir müddet müderris olarak görev yaptıktan sonra kadılık görevine başladı
 
Uzun süre Rumeli’de bulunan Çaniça, Yeni Pazar, Elbasan, Bayaluka, Mostar, Manastır gibi yerlerde kadı olarak görev yaptı.[2]I............
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.