Nesimi Çimen (d. 1931 - ö. 1993),
 
1931 yılında Adana Saimbeyli Fatmakuylu Köyü'nde  doğdu.  1941 yılında on yaşındayken  Kayseri'nin Sarız ilçesi İncemagara Köyü'ne yerleşti ve bir ağanın yanında maraba olarak çalışmaya başladı. Oniki yaşında cura çalmaya başladı. Alevi deyişlerini öğrendi ve çevresinde  ilgi gördü  Ağanın kızı Dilber'e âşık oldu.  Kayseri'den kaçıp Elbistan'ın Sevdili Köyü'ne yerleşti. 1946 yılında evlendi.  
Adana'nin Kozan kasabasının Faydalı Köyü'ne yerleşti. O köyde çapacılık yaptı. Kalaycılık ve bakırcılık öğrendi. Geçimini köy köy dolaşarak bu mesleklerden sağladi. Bir yıl sonra tekrar Kayseri-Sarız' a göçtü. 1953 yılında askere gitti. 1956 da tekrar Adana Kadirli'ye döndü. Osmaniye'nin Kadirli ilçesine göç etti. Yaşar Kemal ile tanıştı İstanbul'a taşındı ve onun da yardımıyla bir fabrikada işe başladı. İşçi olarak Almanya'ya gitmek için çabaladı, fakat başaramadı.  Greve çıkan işçilerin başına geçince işten atıldı ve ozanlığa başladı. Hatayi, Pir Sultan Abdal ve diğer ozanların nefeslerini söyleyerek kendisini tanıttı. Derlemeler de yapan Nesimi,  derlemelerini TRT radyo arşivlerine kazandırdı.  Nefeslerini, türkülerini cura eşliğinde söyledi ve cura çalmada ün kazandı. Kendi yazdığı deyişleri de söylemeye başladı
1967 yılında Tunceli'de sergilenen bir Pir Sultan Abdal oyununda, olay çıkınca gözaltına alındı. Ailesiyle Zeytinburnu’nda bir gecekonduya yerleşti. Evinde konaklayanlar arasında Yaşar Kemal, Atıf Yılmaz, İlhan Selçuk, Behice Boran, Mehmet Ali Aybar, Harun Karadeniz, Yılmaz Güney, Mahzuni Şerif, Aşık İhsani, Emekçi ve Ali Özgentürk gibi isimler vardı.
. Yeni kurulan Türkiye Işçi Partisi ile tanıştı ve partiye üye oldu. TIP'in düzenlediği bir çok gecede kendi demelerini ve Alevi deyişlerini çalıp söyledi.

1984'ten 1987 yılına kadar İsveç'te yaşadıktan sonra, orada oturma hakkı olmasına ragmen ülkeye dönmüştü. Dönmeden önce Almanya'nin bir çok kentini, bu arada Berlin'i de ziyaret etmişti.
2 Temmuz 1993 günü Sivas'ta, Madımak Oteli'nin yakıldığı ve 35 kişinin öldürüldüğü Sivas Katliamı'nda hayatını kaybetti. İstanbul Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.
KAYNAKLAR
  • Bir Mazlum'un 'feryad-ı isyan'ı, Celal Başlangıç, 29 Nisan 2002, Radikal URL son erişim tarihi: 18 Ocak 2008
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Nesimi_%C3%87imen
  • https://www.turkcebilgi.org/kim-kimdir/n/nesimi-cimen-39094.html

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.