ŞAİR NEV'İ
 
(1533 - 24 Haziran 1599) 1533 yılında Malkara'da doğan Şair Nev'i, Baki ile çağdaş olan bir şairdir. Nevi’nin asıl adının Yahya olduğu belirtilmektedir.
 
Şair Nevi'nin babası Ataaullah Bey halveti tarikatına mensup bir  kadı idi. Nevi'nin babası Osmanlı kadılarından Ataullah Bey aslen Malkaralıdır. [1]Nev'î; babasının tasavvuf, tefsir, kelâm, fıkıh, akâ'id, mantık ve benzeri konularda daha pek çok eseri olduğunu kaydetmiştir. Pir Ali bin Nasuh Efendi, Halvetî tarikatı şeyhlerinden birisidir. Nevi’nin ailesi  Moğol istilası (Cengiz Han) zamanında İran’dan Anadolu’ya geçmiş, İstanbul çevresinde Rodosçuk civarında İnecik’e bağlı İvaz Fakih kasabasına yerleşmiş bir ailedir.
 
Malkara'da doğan  olan Şair Nev'i, Arapça ve Farçayı daha çocukken öğrenmişti. Çocukluğunda iiy bir eğitim gören Nevi Fatih Sultan Mehmet'in kurduğu  Sahn-ı Seman, Davutpaşa Medresesi’nde öğrenim gördü. Gittiği medreselerde  Karamanizade Mehmed, Karamanizade Ahmed gibi devrinin tanınmış müderrislerden dersler görmüştür. "Ahâveyn" lâkabıyla tanınmış olan Karamanizade  Ahmed ve Mehmed Efendi'lerden ders alırken .............Divan Şairi Nev'i ( 16. yy )

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.