:
 
 

Niyazi Akıncıoğlu  (d. 1919) - (ö. 1979),  şair.

Şair. (uzun yıllar Bursa doğumlu olduğu bilinen Akıncıoğlu’nun kaynaklarda ve kayıtlardaki doğum yeri ve yılının yanlış olduğu ortaya çıkmıştır) (Yaşamı için Bkz.Bursa İz bıurakanlar).
 
1919 yılında Kırklareli’nin Kurudere köyünde doğdu.  İlk, Orta Okulu memleketinde Liseyi ise Bursa Lisesinde bitirmiştir. [1]Liseden sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydını yaptırtmış ve Hukuk Fakültesinden de mezun olmuştur.  
 
 İlk şiirlerini 1938'dedaha19 yaşındayken  "Haykırışlar" adlı kitapta toplayan Niyazi Akıncıoğlu şiire ve edebiyata genç yaşlarda başlayan şairlerimizden birisidir.  Okulunu bitiren Akıncıoğlu memleketi olan Kırklareli’nde avukatlık yapmış hayatı boyunca da bu şehirden ayrılmayarak Kırklareli’nde yaşamıştır. Hukuk Fakültesi yıllarında solcu çevrelerle olan irtibatı yaptıklarından şüphelenilmesine yol açmış, 1953 yılında bir grup Köy Enstitülülerle gizli cemiyet kurmak suçlaması ile tutuklanmıştır.[2]........*       Niyazi Akıncıoğlu Hayatı Edebi Kişiliği
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.