Növres İman (Göyçe, 1903-? )
 
1903 yılında Göyçe bölgesi Ağkilise köyünde doğmuştur. Bazı kaynaklara göre doğum tarihi 1906 yılıdır. (Azerbaycan Âşıkları II, Baku 1930, 168).
 
Növres İman Azeri âşığı Elesger'in kardeşinin oğludur. Genç yaşlarında okula devam etmiştir. Arapça ve Farsçayı da bilmektedir. Bir müddet öğretmenlik yaptıktan sonra bu vazifeden ayrılarak âşıklığa başlamıştır. Halk şiirinin bütün şekillerinde şiir söylemiştir. Âşıklar arasında Növres İman da üstad olarak kabul edilmiştir. Onun şiirleri sevilmiş ve halk arasında yayılmış olup yıllarca dillerde ezbere okunmuştur. Şiirleri arasında yer alan muammalarını kimse çözememiştir. Koşmaları oldukça başarılıdır.
 
Şiirlerinde genel olrak dünyevi aşkı sevgiliyi,  , sevgili ile ilgili konuları,  ele almıştır. Bir çok şiirde sosyal konulara da değinmiş, iki yüzlü insanları, , ahlaki düşkünlükleri, cemiyete zararlı olan kişileri hicvetmiştir.  

Növres İman söz sanatlarını ustalıkla kullanmayı bilen,  şiirlerinde atasözleri, deyimleri ve hikmetli sözleri kullanmayı seven bir âşıktır.

Kaynak: Himmet Elizade, Azerbaycan Âşıkları II, Bakü 1930, 168-170. Telli Saz Ustadları, Bakü 1964, 131-133.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.