İlgili resim
 
Âşık Nuri Çırağı  ( d. 1948 Erzurum,  Şenkaya) 
 
1948 yılınıda Erzurum,  Şenkaya, Gaziler (Bardız) nahiyesi Kaynak köyünde doğdu. Köyün eski ismi Çermik yeni ismi ise kaynak’tır.
Asıl ismi Nuri Cihan Karataş’tır. Nüfus kayıtlarına göre doğum tarihi 01.01.1949’dur. Dedesinin ismi Süleyman, babası Muhammet Hamit’tir. Babaannesi Fadime, annesi Emine (Seher) hanımdır. Annesi . Seher Hanımı genç yaşta kaybetmiştir.
1961 de İlkokuldan mezun olur. Annesi yanından ayırmak istemediği için başka okula gidemez.  Yaklaşık 13 yaşında aşıklığa heves etmeye başlayan Nuri Çırağı halasının kızı olan eşi Zennure ile eşi henüz on beş yaşında;  kendisi de   on yedi yaşında iken evlenmişlerdir.  Bu evlilikten; Emine, Neşe, Mehmet Mansur, Ahmet Nesimi, Ali İmran ve Ömer Faruk adında altı çocuğu olmuştur.
Okula gitmese de yöresindeki âşıklardan da etkilenerek Âşıklık geleneğine merak salar. Aynı köyde yaşadığı hocası Mevlüt İhsani  ona ilk sazını almış ve ilk hocası da Mevlüt İhsanı olmuştur.  Ustası İhsani’den aldığı dersler sayesinde saz çalmayı ve şiir söylemeyi de öğrenir. Âşık Mevlüt İhsani’nin yanında uzun süre çıraklık yapar. Bu sayede yöresindeki diğer ozanlarla da dostluk ve arkadaşlık kurmayı da başarmıştır. Âşık Nihani, Müdami, Deryami, Efgâri, Gülistan, Ruhani, Reyhani ve hocası Âşık Mevlüt İhsani gibi âşıkların saz meclislerinde geleneği öğrenmiştir. Bu ustalar sayesinde ozanlık sanatında ilerleme de kaydeder.
Aşık Reyhani ile dolaşmaya başlamıştır. Bu dostluk onun âşıklık yeteneğinin gelişmesinde ve civarda da tanınmasına vesile olacaktır.  Konya Âşıklar Bayramı’na 1967 yılından itibaren katılmaya başlar. Ş Konya Âşıklar Bayramı’nda, Fevzi Halıcı, Ahmet Kabaklı ve Behçet Kemal Çağlar ona mahlasını verir. 1976 da Âşık Reyhani ile Erzurum’da “Âşıklar Kahvesi”’ni açar.  Reyhani ile olan birliktelikleri 1978 yılına kadar devam etmiş açtıkları kahve 1993 yılına kadar hizmet etmiştir.  Fakat 1993 yılında Kocaeli’nin Darıca beldesine taşınmış bu kahve de kapanmıştır.  Halen Darıca’da yaşamaktadır.
1994 yılında İstanbul’da “Gülhane Parkı Âşıklar Kahvesi”ni açmış bu kahve âşıkların İstanbul’a taşınmasını sağlamıştır. 1999 yılına kadar devam eden bu kahve 2000 yılında “Gebze Âşıklar Kahvesi” adı ile yaşamaya devam etmektedir.  Bu kahveyi 2001 yılında açılan  “İzmit Çene Suyu Parkı Âşıklar Otağı”  izlemiştir.
Gezgin bir âşık olan İhsani yurt içinde ve yurt dışında pek çok şehri gezmiş yirmi bir kez Avrupa’ya bir kere de Orta Asya’ya program için gitmiştir. Özel televizyon kanallarında ilk âşıklar programını yapan Âşık, TRT de dâhil birçok radyoda da değişik programlara katılmıştır.
 TRT Kars radyosunun onaylı sanatçısı olan ozanın yüzün üzerinde ödülü bulunmaktadır.  Ömer Özbayrak  onun hakkında bir lisans tezi  hazırlamıştır.
 
Kaynak: Edeb. Öğr. Ömer ÖZBAYRAK ,” Aşık Nuri Çırağı “  Kocaeli Ün. Fen-Edebiyat Fak. T.D.E.  Lisans Tezi-2001
 
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.