Nusret Toruni   - 1945-2003.
 
Narman’ın Samikale köyünde doğdu.  Asıl adı Nusret Yazıcı'dır.

Narmanlı Sümmani’nin (1860+1915) torunudur. Babası  Sümmaninin ortanca oğlu  ve hikâye  anlatma ustalığıyla da bilinen Fahri   Çavuş’tur. Aile geleneği nedeniyle  küçük yaşlarından itibaren âşıklık geleneğini babasından öğrenir Henüz 9 yaşındayken saz çalmaya başlamıştır.
 
Çocukluğunu, köy işlerinde, ailesine yardım ederek geçirmiş, İlkokulu köyünde bitirmiştir.  Dedesi Sümmani’nin şiirlerini söyleyerek âşıklığa alışmış,  daha sonraki yıllarda kendi şiirlerini çalıp söylemeye başlamıştır.  Çeşitli yarışmalarda pek çok derece almış,  pek çok şölen, gösteri, âşıklar bayramı ve değişik etkinliklerde sahne almıştır.

Türkiye ve Türkiye dışında birçok ülkede konserler veren Aşık Toruni, söylediği usta malı ve kendi türkülerinin dışında geleneksel halk hikayeleri ve bunları bağlı türkülerde de yetişmiş bir aşıktır. Yazı şiir ve kasetlerinde “Sümmanioğlu” ”Hüseyin Sümmanioğlu”  mahlaslarını kullanan aşık  şiirlerinin karışmaması için daha çok  “Nusret Torunî” mahlaslarını kullanmıştır.
14 plağı ve 12 kaseti bulunan aşığa Kültür Bakanlığı tarafından “Devlet Sanatçısı” unvanı verilmiştir. 1972 Konya Aşıklar Bayramı atışma dalı birincisi lan edilen aşığın aldığı ödüller, 1989 yılına kadar 7 ye ulaşmıştır.  Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerini gezen Torunî, 14 ülkeye de seyahatlerde bulunmuştur.
Nusret Torunî’nin birçok divanı, koşması, koşma türünün değişik örnekleri vardır.“Şiirlerinde, aşk, hasret gurbet, sıla, vatan, ögüt-nasihat, tabiat sevgisi ile ölüm ve dünyanın faniliği temaları ağırlıklı olarak önemli bir yer tutar.”
Babasından öğrendiği “Celali Ahmet ile Mehmet Han” hikâyesinin türkülerini kendisi tasnif etmiştir. Aşık Sümmani’nin türkülü hikayelerinden oluşan 8 albüm hazırlayan Aşık Toruni, 2003 yılında Gebze’de ölmüş ve orada toprağa verilmiştir.
 
Kaynaklar:
  • Temel VURAL, VEFATININ ALTINCI YILINDA ÂŞIK NUSRET TORUNÎ (SÜMMANİOĞLU)  (1945-2003), https://www.oltulular.com/haberdetay.asp?ID=15
  • Aşık Nüsret SÜMMANİOĞLU (TORUNİ) Hayatı ve Şiirleri, https://www.harbiforum.net/konu/asik-nusret-summanioglu-toruni-hayati-ve-siirleri.99480/
  • https://ozanlar.biz/toruni.html
 
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.