Oktay Rifat.jpg

 

Oktay Rıfat 


Oktay Rifat Horozcu (10 Haziran 1914 – 18 Nisan 1988), şair, oyun yazarı ve romancı.Orhan Veli  ve Melih Cevdet Anday, 'le birlikte 'Garip Topluluğu 'nın kurucularından biri olan şair ve yazarımız.
 
10 Haziran 1914'de Trabzon'da doğan şairin ailesi pek çok sanatçı yetiştiren bir ailedir. Babası, şair ve dilbilimci  Samih Rıfat, annesi Hasan Enver Paşa’nın kızı Münevver Hanım’dır. Büyük dedesi Macar Hurşid Bey, hem Türk hem batı müziği konusunda eğitim görmüş çok yönlü bir bestekârdır. Dedesi Albay Hasan Rıfat Bey de bir şairdir.[1] Nazım Hikmet ile teyze çocuğu olan şairin teyzesi ve Nazım Hikmet’in annesi olan Celile Hanım bir ressamdır. ,Amcası Ali Rıfat Bey de değerli bir udidir.
 
Babası Samih Rıfat, eski Maarif Vekâleti Telif ve Tercüme Azası, Türk Dil Kurumu'nun ilk başkanı, eski Konya valisi, Oktay Rıfat'ın doğumu sırasında da Trabzon’da valilik yapmakta olan pek çok eseri Türkçeye çevirmiş şair ve yazardı.
 
Kaynakların pek çoğunda soyadı Horozcu olarak geçmektedir. Fakat kimi araştırmacıların belirttiklerine göre resmi olarak bu soyadını almamış ve eserlerinde de kullanmamıştır.[2]
......... 
DEVAMI :  Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.