HAYATI:
 
Türk şair, yazar. Özellikle Cumhuriyet sonrası Türk edebiyat tarihinde, şiir türüne serbest şiir tarzını kazandırmış. Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat Horozcu ile birlikte, "Garipçiler, ( Serbest Şiir, I. Yeni," akımına  önderlik etmiştir. Türk şiirine yeni bir stil getiren şair,  klişeleşmiş söylemlerden ve yoğun sanatsal kuramlardan bağımsızlaşması ve yenilenmesi gerektiğini savunmuş; “Geçmiş edebiyatların öğrettiği her şeyi, bütün geleneği atmak" [1] amacıyla Ölçü ve  kafiye gibi biçimle ilgili özellikleri terk etmiş; konuşma dilinin ve gündelik hayatın her boyutunun şiire yansıtılabileceğini göstermiştir. Dünyaca ünlü  La Fontaine'in hikâyelerini, şiirsel bir anlatımla Türkçeye çevirerek yayımlamış 36 yıllık kısa hayatında şiirlerin yanı sıra hikâye, deneme, makale ve çeviri alanında birçok eser vermiş önemli bir şairdir. 
 
Orhan Veli Kanık, 13 Nisan 1914 tarihinde, Beykoz'a bağlı Yalıköyü'nde bulunan İshak Ağa Yokuşu'ndaki Çayır Sokağında 9 numaralı konakta Cumhurbaşkanlığı Armoni Orkestrası şefi, klarnet üstadı Mehmet Veli Kanık ile Fatma Nigar Hanım'ın ilk çocukları olarak dünyaya geldi.[2]Babası İzmirli tüccar Fehmi Bey'in oğlu Mehmet Veli, annesi ise Beykozlu Hacı Ahmet Bey'in kızı Fatma Nigar Hanım'dır.[3] .....DEVAMI :  Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.pngOrhan Veli Kanık Hayatı Edebi kişiliği ve Eserleri........

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.