Padarlı Abdullah(XIX. yüzyıl)
 
19. yüzyılda yaşamış olduğu tahmin edilen Azerbaycan sahası halk ozanı.  Kaynaklardan ulaşan bilgilere göre, Padar köyünde doğmuş, yoksul bir hayat yaşamıştır. Fakat bu köyün hangi ile bağlı olduğu bilinmediğinden ve Azerbaycan’ına birçok yöresinde Padar adlı birçok köy bulunduğundan Azerbaycan’ın neresinden olduğu, ne zaman doğduğu ve ne zaman öldüğü hususları bilinmezlikler arasında kalmıştır.
 
Şiirlerine bakıldığında Azerbaycan Halk şiirimin hemen her türünde eserler vermiş ve hemen her türünde oldukça başarılı şiirler yazmıştır.  Şiirlerine bakıldığında Halk Edebiyatına vakıf olduğu kadar da divan şiirine vakıf olduğu ortaya çıkar. Bu nedenle iyi bir eğitim aldığı da söylenebilir.
 
Çağındaki halk ozanları arasında bar hayli tanınmış olduğu, meşhur olduğu anlaşılan Padarlı Abdullah’ın şiirlerinde zamaneden şikâyet,  sosyal hayattaki aksaklıklar, kendini beğenmiş boş kişilere yapılan eleştireler, aşk ve sevda konuları el alınmıştır.
 
Halk şiirinin bayatı, geraylı ve koşma şekillerinde daha da başarılı olan Padarlı Abdullah’ın günümüze ulaşan şiirleri yayınlanmıştır.
 
 Kaynak:
Azerbaycan Aşıqları ve El Şairleri II, Bakı 1984, 59-67.
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10941,padaraliabdullahpdf.pdf?0

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.