Aşık Pervani
 
 
Âşık Pervani  Yusufeli 1931-
 
Artvin ve ilçelerinde 60 dan dan fazla halk ozanı yetişmiştir. Âşık Pervani’de bunlardan biridir.
 
Aıl adı  İsmail Çelik olan  Âşık Pervani , 1931 yılında Yusufeli'nin Okker (şimdiki adı Havuzlu) köyünde doğdu.  Aşık İkrari'nin (1844-1904) torunu olan Aşık Pervanı bu nedenle aşıklık geleneğini küçük yaşta öğrenmiştir.  Babası Ali, annesi Ayşe hanımdır.
 
Çocukluk yıllarında çiftçilikle uğraşır köylerinin yanındaki Satol yaylasında sık sık çift sürmektedir 19 yaşlarında çift sürmeye gittiği Satol Yaylasında bir gün uykuya dalar.  Bu uykuda bade içtiğini ve rüyasında âşık olduğunu bildiren Aşık Pervani,  badeli ozanlarımızdandır.  Rüyasında erenlerin elinden bade içerek Nazlıhan adlı bir kıza aşık olduğunu ifade eden Pervanı o günden sonra yörede aşık olarak nam salmaya başlamıştır.
 
Pervani sevgilisi Nazlıhan’ın Kenan ilinde olduğunu ve hiçbir zaman karşılaşmayacağını söyleyerek yazdığı şiirleri ile köylüsü Ahmet Usta  ( bazı kaynaklarda bu ustanın adı Osman usta şeklinde geçmektedir) adlı birinin yaptığı bağlamayı alarak köy köy dolaşmaya başlar.  Aşık Huzuri ile de deyişmler yaptıktan sonra Yörenin meşhur aşığı  Huzuri’nin hayırlaması ile   aşıklığını kabul ettirmiş olur.
Aamikale köyüne gidip, aşık Sümmanl'nin mezarını da ziyaret eden Pervani,  Askerlik öncesi başlayan gezgin âşıklık serüveni üç yıl boyunca ve askere gidene kadar devam ettirmiştir.
 
1954 yılında askerden döndükten sonra kendi köyündeki bir kızla evlenen Pervani, on beş yıl boyunca gezgin âşıklık geleneğini devam ettirerek Erzurum, Erzincan, Sivas, Eskişehir, İstanbul gibi şehirleri dolaşmış,  Davut Sulari, Ümmani, Güllühan, Çobanoğlu, Reyhani gibi aşıklarla yakından tanışmıştır.
 
Daha sonra ise önce Sarıkamış'ta,  bir müddet sonra da Eskişehir’e yerleşip fırıncılık yapmaya başlar. Pervani bir yandan fırıncılık mesleği ile uğraşmakta iken diğer yanda da âşıklık işlerine fırsat buldukça devam edebilmiştir.
 
Aşık Pervani, Anadolu'yu dolaştığı yıllarda Davut Sulari, Ümmani, Güllühan, Çobanoğlu, Reyhani gibi birçok aşıkla karşılaşmış ve onlarla da söyleşmiştir.
 
Bazı türkülerinden bir kaset hazırlayan Âşık Pervani'nin şiirlerinin bir bölümü Taner Artvinli tarafından "Yusufelili Aşık Pervani, Hayatı-Şiirleri-Karşılaşmaları" (2001) adıyla kitap halinde basılmıştır.
 
Ölüp ölmediğini henüz tespit edemediğimiz  Pervani “En çok Sümmani ve şair Huzuri'nin tesiri altında kalmış,,  aşk şiirleri yanında tasavvufla ilgili şiirler de söylemiştir.”
 
https://www.turkuler.com/ozan/asikpervani.asp
 
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.