Ravzi ( Edincik- 16. Yy )
Balıkesir , Edincik, doğumludur.
 
Kanûnî Sultan Süleyman, II. Selim, III. Murad ve III. Mehmed dönemlerini görmüştür.  Ravzi’nin doğum ölüm ve hayatı hakkında sağlam bir bilgi yoktur.  Devrindeki tezkireciler ondan söz etmemişler, hakkında bilgi vermemişlerdir.
Ravzi hakkında yapılmış tek derli toplu çalışma da YAŞAR AYDEMİR’e aittir. Ravzi’nin hayatı hakkında edinilen bilgilerin tamamı Yaşar Aydemir’in tespitlerine dayanmaktadır. Yaşar Aydemir, Ravzi’nin divanını incelemiş ve Ravzi’nin hayatı hakkında bilgileri de Ravzi’nin divanındaki şiirlerden çıkarmıştır.
 
Fakat düşürdüğü tarihlerden ve yaşadığı devrilerden yola çıkarak 16. Yy ilk yarısında hatta ilk çeyreğinde doğduğu,   16.yy sonlarına doğru hatta 1582 den sonra öldüğü şeklindedir. 
 
Ravzî divanındaki en eski tarih, Receb Bâlî'nin ölümüne düşürdüğü 951/1544 tarihidir.  [1]Şu halde 1544 yılında Ravzi yetişkin bir adam ve usta bir şairdir.
 
Bu tarih düşürmesine bakıldığında 1520 yıllarında doğmuş 1582 tarihinden sonra ölmüş olabilir.
Şairin ailesi hakkında bir bilgi bulunamamıştır fakat bir şiirinde kendi hayatı yaşama biçimi, hayat anlayışı,  sosyal durumu ve ailesi hakkında pek çok ip ucu vermiştir.  Bu şiirinin beyitlerinde kendisinin Yûnuszâde olarak tanındığını, ailesinin de tımar sahibi bir bey olduğunu da yazmıştır. [2]...........Ravzi Hayatı ve Edebi Yönü ( Edincik- 16. Yy )

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.