HAYATI
 
 
Nufus kağıdına 1932 - 10 Aralık 2006 tarihinde doğmuş olarak kayda geçen Aşık Yaşar ReyhaniHasankale’nin Alvar köyünde doğdu. Asıl adı ise Yaşar Yılmaz’dır. Yaşar Yılmaz esasında nufus kaydına girdiği yıldan iki sene büyük olarak yazılmış esasında 1934 yılının Eylül ayında Erzurum’um Pasinler ilçesine bağlı Alvar köyünde dünyaya gelmiştir. Bunu nedeni kendinden iki yıl önce dünyaya gelen ve hayatını kaybeden kız kardeşi Yaşar ‘ın yerine hayatını ve nüfustaki kaydının [1]devam ettirmesinden meydana gelmiştir.
 
Feyzi Halıcı “‘Aşıklık Geleneği ve Günümüz Halk Şairleri’ adlı çalışmasında,  Reyhani’nin babasının İran göçmenlerinden Recep olduğu ve ailenin önce Kars’a yerleşip, oradan da Erzurum’a yerleştiği yazılıdır.. Dr. Dilaver Düzgün ise, ‘Aşık Yaşar Reyhani’ adlı çalışmasında, şairin büyük dedesi Muhittin’in, Ahıska muhaciri olarak Erzurum’a geldiğini ve 93 harbinde (1877-78 Osmanlı-Rus harbi) şehit düştüğünü, onun oğlu Kamil Ustanın [2] ..........Aşık Reyhani Hayatı ve Şairliği

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.