Mehmet Rıfat Ilgaz 
 
(d. 1911 - ö. 1993), Kastamonu - ö. 7 Temmuz 1993, İstanbul), Özellikle Hababam Sınıfı romanıyla tanınmış olan Türk şiir, roman ve öykü yazarı..

1911 yılında Kastamonu'nun Cide ilçesinde doğdu.  Rıfat Ilgaz ailenin yedi çocuğundan en küçüğüdür. Ilgaz'ın doğum tarihi nüfusa göre 7 Mayıs 1911 annesinin söylemesiyle de, 1910'un Şubat'ına rastlamaktadır.[1] İlkokulunu Cide ‘de okuyan Ilgaz, ortaokula Kastamonu Muallim Mektebi'ne (öğretmen okulu) girerek sürdürmeye başlamıştı.[2]Edebiyat olan ilgisini daha ortaokulda iken belli etmeye başladı. Edebiyat ilk önce şiirleri ile atılan Ilgaz’ın yayınlana ilk eserleri de şiir türünde olmuştu İlk şiiri 27.07.1927 ‘de, günlük Nazikter gazetesinde yayınlandı. Ayrıca; Açıkgöz(Kastamonu), Güzel İnebolu ve Güzel Tosya gazetelerinde şiirleri ve yazıları çıkmaya başlamıştı. [3]............DEVAMI: Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.pngRıfat Ilgaz Hayatı ve Eserleri

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.