Rıza Tevfik Bölükbaşı

Rıza Tevfik Bölükbaşı (1869, Mustafapaşa -31.12.1949, İstanbul) Türk ŞAİR, filozof ve devlet adamı.

1869’da bu gün için Bulgaristan sınırları içinde kalmış olan Svilengrad’ın Cisr-Mustafa paşa kazasında doğdu. Cisri kazası o yıllarda ise Edirne vilayetine bağlıydı.

Babası Mülkiye kaymakamlarından Hoca Mehmet Tevfik, annesi Kafkas muhacirlerinden Münire Hanım’dır.[1] Rıza Tevfik,  ilkokulu babasının isteği üzerine İstanbul' da bir Musevî okulunda okudu. Bu okulda ilköğrenim yıllarından itibaren İspanyolca ve Fransızca öğrendi.  Rüştiyeyi ise Babasının kaymakamlık yaptığı Gelibolu’da bitirdi.  Liseye Galatasaray Lisesi’ne girerek devam etti. Fakat bu liseyi bitiremedi.[2]  Kaynaklardan bazıları onun Galatasaray Sultanisini bitiremediğini buna rağmen babasının dostu bir paşa tarafından Mülkiye mektebine kayd edildiğinden söz etmektedir.[3] .......DEVAMI: Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Rıza Tevfik Bölükbaşı Hayatı ve Edebi Kişiliği


Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.