SAİD EMRE
 

Hacı Bektâş-ı Velî’ye mensup  Molla Sadeddin  adı ile de bilinen 14. YY sûfî ve şair.


Said Emre’ nin asıl adı Sadeddin’dir. Menakıpnameye göre  ona Said adını Hacı Bektaş-ı Velî vermiştir. Molla Sadeddin  veya  diğer adı ile  Said Emre, Hacı Bektaş'ın "Makalat (Sözler)" adlı yapıtını Arapçadan Türkçeye  nesir olarak çevirmekle ün kazanan, bazı şiirleri Yunus Emre ile karışmış olan, Yunus’a hayran Hacı Bektaşi Veli’ye de intisap etmiş olan  bir  sofi ve şairdir.
 
Said Emre hakkında ilk araştırmayı, M. Fuad Köprülü yapmış, Köprülü, Said Emre’nin varlığından, Alman bilim adamı Prof. Hellmut Ritter vasıtasıyla haberdar olmuştur. Prof. Ritter, Yunus Emre’ nin 98 şiirini 14. yüzyıla ait eski bir cönkün (risâle) sonunda  bulmuş ve   bu cönkte  “Said” mahlaslı 15 şiirin olduğunu fark ederek, Köprülü’yü haberdâr etmiştir. Köprülü ilgili çalışmalarında Said Emre'yi Yunus'un izinden giden şairler arasında göstermiştir. Nitekim onun birçok şiirinin Yunus Emre şiirleri  ile karıştığı, şiirlerinin pek çoğunun Yunus'un şiirlerini toparlamış olan cönklerden çıktığı da ortadadır. ...........Said Emre ve Hayatı Hakkında Bilgiler

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.