Şamahilı Aşıq Mirze Bilal
 
(Şamahi, 1872 -1937)
20.yüzyıl âşıklarımdandır. 1872 yılında Şamahı kazasının Geşeddin köyünde doğmuştur. Bazı kaynaklara göre 1937, bazılarına göre ise 1938'de vefat etmiştir.
 
Âşıklık geleneği içinde yetişmiş, 15 yaşından çıraklığa giren Bilâl, üç yıl sonra da müstakil olarak çalıp söylemeye başlamıştır. Azerbaycan'ın yetiştirdiği güçlü âşıklardan birisi olan Bilâl,  Şirvan’da değil, Azerbaycan’ın bir çok bölgeleri, İran, Dağıstan,  Gürcistan ve Erivan ve Güney Azerbaycan’ın pek çok yerinde tanınmış bir âşık olmuştur.
 
Kötü yöneticilere karşı şiirler yazmış, halk arasında sevilmiş, sayılmış; bir yerde halkın sözcüsü olmuş bu nedenle de Stalin döneminde hapse atılmış ve girdiği bu hapisten kurtulamayıp ölmüştür. Yurtsever bir aşık olan Aşık Mirza Bilal, Sovyet hükûmetine karşı silahlı isyan hazırlanmasında fal iştirakler içinde olduğu suçlaması ile Bolşeviklerin takibine uğrayan Âşık Bilal, Sovyet baskısı ile zindanlara atılıp hayatını kaybeden Azerbaycanlı aşıklar arasındadır. Hatta ölümünden sonra dahi şiirlerinin dahi söylenmesi yasaklanmış,  buna rağmen aşığın hatırası ve şiirleri anılarda yaşamıştır.  Profesör Seyfeddin Qəniyev,  Mirzə Bilal hakkında araştırmalar yapmış onun şrleri ve hayatı hakkında bazı bilgilere ulaşmayı başarmıştır.  
 
 Âşık Mirza Bilal, hem önemli bir saz, ustası hem aşık, hem destancı, hem hikaye anlatıcısı hem de   60 dan fazla klasik saz havalarını başarıyla  ifa edip, 15 den fazla  saz havası besteleyen bir sanatçıdır.
 
1928 yılında toplanan I. Âşıklar Kurultayına da katılan Âşık Bilâl, halk şiirinin değişik türlerinde şiirler söylemiştir.
 
"Gelginen" redifli koşmasında Elesker'i Şamahı'ya davet etmesine bakılırsa Âşık Bilâl'ın Elesker'le tanışıklığı vardır. Şiirlerinde daima iyilikten yana olan Âşık Bilâl, "yaxşıdi" redifli koşmasında iyilerle kötüleri karşılaştırmıştır.
 
Kaynaklar:
Azerbaycan Aşıqlan ve El Şairleri II, Baku 1984,134-140.
Telli Saz Üstadlan, Baku 1964,135-138.
Xalq Cəbhəsi.- 2012.- 16 noyabr.- S.14. https://anl.az/down/meqale/xalqcebhesi/2012/noyabr/278112.htm
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10950,asiqbilalpdf.pdf?0

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.