Aşık Hodlu Şamili
 
1810-1865. Artvin’in Yukarı Xod (şimdiki adı Yukarı Maden) köyünde doğdu. Asıl adı Şamil’dir.

Yöresindeki Sümmani,  Hodlu Noksani ve Muhibbi gibi ozanların sağladığı kültür ortamında yetişti. Âşık Muhibbi’nin çırağı ve yoldaşı oldu.  Muhibbi ile birlikte gezgin âşık olarak pek çok yeri dolaştı. Ünlüsü vapurla İstanbul’a gitmeleri ve orada karşılaştıkları olaylardır.

Köyünde hocalık yapan Aşık Saidi’nin namaz kıldırırken vurulması üzerine, aynı kıza aşık olduklarından dolayı, Şamili sorumlu tutularak hapsedildi. Daha sonra Şamili’ dönemin padişahı Abdülmecit’e (1823-1861), suçsuz yere hapsedildiği gerekçesiyle affedilmesi için arzuhaller yazdı ve bir süre sonra bırakıldı. Affedilmesi için Abdülmecit’e yazdığı şiirler ve bu şiirlerde geçen tarihlere göre1835 yılından sonra Erzurum hapishanesinde yatmış oluyordu.

Erzurum’da âşıklar arasında yapılan bir atışma sırasında içtiği kahveye zehir kondu. Şamili köyüne dönerken zehirlendiğini anlayınca son türküsünü söyleyip, köyüne varamadan da öldü. Mezarı Yusufeli’nin İşxan (şimdiki adı Dağyolu) köyündedir.
 
Kaynaklar :
  • Bekir Karadeniz & Seyfettin Kaya • Hod Türküleri, KaraMavi Yayınları, 2011)
  • https://ozanlar.biz/samili.html
  • https://www.artvinliyiz.net/threads/2560-Artvinli-Halk-Ozanlar%C4%B1-Hodlu-%C5%9Eamili-Hayat%C4%B1-Biyografisi
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.