Sarıca Kemal
 
( d. Bergama, ?, Ölümü, Edirne, Hasköy 1475)
 
 15 yy da yaşamış olduğu bilinmekle beraber  ne zaman doğduğu bilinmemektedir. Kayıtlara göre  Bergamalı olarak gösterilmekte olduğundan Bergama da doğmuş olması kuvvetle muhtemeldir. Bunlara mukabil hiç bir kaynakta doğum ve ölüm tarihleri konusunda verilmiş kesin bir bilgi yoktur. İyi bir eğitim aldığı Arapça ve Farsçayı iyi, düzeyde bildiği eserlerinden anlaşılmaktadır. Bu bulgulardan yola çıkarak çocukluk döneminde iyi bir eğitim aldığı söylenebilmektedir. Sarıca  lakabının yüzünün sarılığından dolayı dendiği belirilmektedir.[1] Bazı kaynaklara göre Hasköy de müderrisken vefaat ettiği bilgisini vermektedir.

(XV. yüzyıl): Şair. Bergamalıdır. Fatih Sultan Mehmed'in sadrazamlarından Mahmud Paşa, tarafından  kölelerini ve iç oğlanlarını okutması için öğretmen olarak tayin ile taltif edilmiştir. Sarıca Kemal'in Mahmut Paşa'ya yazmış olduğunu bildiğimiz mersiyelerinden de yola çıkarak onun da bu iyiliği hiç bir zaman unutmadığı belli olmaktadır.[2]......... DEVAMI: Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Sarıca Kemal 15. YY Bergamalı Kemal Zerdi
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.