Şarkışlalı Kemter Baba Şiirleri

 
 
 Şarkışlalı Kemter Baba 
 
Kemter Baba Şiirlerinde “Sefil Kemter” , “Dertli Kemter” mahlaslarını da kullanmış olan hayatı hakkındaki bildiklerimiz.Aşık  Veli ve Aşık Veysel gibi şairlerin verdikleri   şifai bilgilerden ibarettir.  Kemter Baba’nın yaşamıyla ilgili hiçbir yazılı kaynak  olmadığından edinilen bilgler  oldukça sınırlıdır.  Buna rağmen Aşık Veli ve Aşık Veysel’in ifadelerinden yola çıkılarak 18. yüzyılın ortalarında doğduğu tahmin edilebilmektedir.
 
Yazar Kutlu Özen "Emlek Yöresinde Tutulmuş Bir Cönkte Geçen Halk Şairleri " adlı yazısında 1980’li yıllarda Sivrialan köyünden temin edilmiş bir cönkte Kemter Baba'ya ait bulduğu bir  bir manzumeyi   yayımlarken Kemter Baba hakkında da bir takım bilgiler vermektedir.  Kutlu Özen'e göre "Kemter Baba’nın  asıl adı Hüseyin Ali Baba’dır. 18.yüzyılın ikinci yarısında Kangal’ın Minarekaya köyünde doğdu. Gençliğini Kabakçevriği köyünde geçirdi, daha sonra Şarkışla’nın Kale köyüne yerleşti.1818/1819 yılında  Kale köyünde öldü." [1][2]şeklinde bize bilgiler vermiştir... DEVAMI *       Şarkışlalı Kemter Baba Hayatı ve Emlek Yöresi Ozanlığı
 

Şiirleri


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...