Şavşat Unuskevli Aşık Coşkuni  1927-2003.
 
Artvin Şavşat ve Erzurum yöresinde yaşamış olan dört adet Âşık Coşkuni vardır.  Bunlardan ilki 19. yüzyılda yaşamış Ermeni asıllı Erzurumlu Aşuğ Coşkunidir. Diğerleri ise, asıl adı İsmail Ataseven olan Olurlu Coşkuni   ile  Erzurumlu Ümit Coşkuni ‘dir
 
Yazımızdaki Âşık Çoşkuni ise Şavşatlıdır. Artvin Şavşatlı Âşık Çoşkuni 1927-2003. Ardanuç’un Unuskev (şimdiki adı Kızılcık) köyünde doğan Âşık Coşkuni’inin asıl adı. Asıl Niyazi Bedir’dir.
 İlkokulu köyünde okuyan âşık yöresinde yaygın olan âşıklık geleneğinden etkilenmiş Küçük yaşlarında itibaren âşıklık geleneğine ilgi duymuş, yöresindeki ozanlarla ilgilenmeye başlamıştır. .
Âşık Coşkuni,  yöresindeki pek çok ozanın etkisi ile şiirler söylemeye başlamış ve saz çalmayı da öğrenmiştir. Birçok âşıkla ve şairle dostluk kurmuş olan Âşık Çoşkuni çağdaşı olan bir çok aşıkla atışmalar ve deyişmeler yapmıştır.
 
Şiirlerinde  sosyal konulara, yöresel sorunlara,  yaşadığı birçok olaya değinmiş, çağının  toplumsal konularından uzakta durmamıştır.   1980’li yılların sonuna kadar Kızılcık köyü ve Şavşat civarında yaşayan Aık Çoşkuni , şiirlerinden de anlaşıldığı gibi geçim darlığı nedeni ile  köyğnden Manisa’ya göç etmiş ve 1990dan itibaren orada kalmış, Manisa'da ölmüş ve orada toprağa verilmiştir.

 
Kaynak: https://www.ozanlar.biz/kara.html
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.