Sefil Selimi
 
(d. 26 Ağustos 1933, Şarkışla - ö. 30 Aralık 2003, Sivas),  Halk ozanı
 
Asıl adı Ahmet Günbulut ‘tur. 1933 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğdu. Ortaokulu ikinci sınıfa kadar Şarkışla’da okudu. [1]Okulu geçim zorluğu nedeni ile bıraktı.  Okuldan sonra âşıklık ve şiire merak sardı.   Ümmü Gülsüm adında bir kızı kaçırdı.
 
Bir terzinin yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Bu yıllarda şiire ve saza olan ilgisi devam ediyordu. 1954 yılında Mamak Muhabere Okulu’nda askerliğe başladı. Askerliğini terzi olarak yaptı. Terhis olduktan sonra memleketi Şarkışla'da bir dükkân açıp terziliğe başladı. İlk kitabı olan "Yar Badesi" adlı şiir kitabını 1963 yılında yayımladı.
 
 1966 yılında Konya Türkiye âşıklar bayramına katıldı. Bu tarihten sonra sürekli olarak bu bayramların müdavimi oldu.  Bu yıllarda  "Kevser Irmağı" ve "Ah Edip Çırpınan Bülbüle Döndüm" adlı türkülerini Şarkışla’mı sanatçı İhsan Öztürk, o dönemin ünlü sanatçılarından Nurettin Dadaloğlu'na vererek Plağa okutmasını sağladı. [2]
1968 yılında çevresindeki pek çok diğer insan gibi çalışmak için Hollanda ya turist olarak gitti.......Sefil Selimi Hayatı ve Şairliği ( Şarkışla)

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.