Şemseddîn Ahmed Sivâsî, Kara Şems,  ( d., h 926 m. ,m 1519, Tokat- Zile ; Ö.h. 1006 m. 1597- 
 
Sivas [1]Halvetiyye  tarikatı , Semsiyye  (Sivâsiyye) kolu kurucusu, şeyh , mutsaavvuf ve şair.
Şemseddin Sivâsî ile âlâkalı  bilgiler oldukça sınırlı ve bu bilgiler de bir iki esere dayanmaktadır. Veli mertebesinden görülmüş bir  alim ve şeyh olan  Şemseddin Sivasi hakkında  bir çok menkıbe isnad edilmiş,  hayatı dabu menkıbeler le birlikte zikredile gelmiştir.
 
Biraz esmer oluşu dolayısı ile Kara Şems diye şöhret bulmuş Şems-i Azîz adıyla  da anılmış olan  Kara Şems,  1519 yılında veya daha büyük bir kabulle 1520 yılında  Tokat’ın Zile ilçesinde  doğmuş, Muharrem, İbrâhim ve İsmâil adlarındaki diğer üç kardeşi ile birlikte büyümüştür. Babası Horasan’dan 28 sofusuyla Zile’ye gelmiş olup  ve Amasya’da Şeyh Habîb Karamânî’nin  halîfelerinden Hacı Hızır’ın halîfesi olmuş ve Zile de ölmüş olan Ebû’l-Berekât Muhammed ez-Zîlî’dir.[2][3].......*       Şemseddîn Ahmed Sivâsî Şeyhliği Şairliği ve Şiirleri

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.