Şemsi Yastıman 
 
Şemsi Yastıman (d. 10 Temmuz 1923, Kırşehir - ö. 10 Temmuz 1994, Lapseki), Türk halk ozanı , türkü derlemecisi ve mahalli saz sanatçısı.
 
Asıl adı ''Mehmet Galip Şemsettin'' olan Şemsi Yastıman’ın babası Şekerci Ahmed Ağa , annesi ise İlhamiye Hatun'dur. Şemsi Yastıman 10 Temmuz 1923 de Kırşehir'de doğmuş ilk ve orta okula da burada devam etmiştir.[1]
 
Şemsi Yastıman , Ortaokul yıllarında  ozanlık hevesine kapılmış, Kırşehir ve çevresinde ki Muharrem Ertaş gibi  ustalardan etkilen miştir.  Ankara'da bulunduğu yıllarda Yağcıoğlu Fehmi Efe ve Genç Osman'ın müzik meclislerinde  kendini ve sazını geliştirir.
 
Ankara’da olduğu yıllarda sahneye çıkmaya haşlar. Derlediği türküler TRT repertuarlarına da alınır.  Bir süre  sonra İzmir'e giderek hayataını İzmir’de kazanmaya çalışır. Bu yıllarda  şöhreti artmakta ve gazinolarda  işbulabilmektedir.  Bu sayede İzmirde iken evlenmiştir. Bu evliliğinden  İki oğlu ve iki kızı olmuştur[2].........Şemsi Yastıman Hayatı ve Ozanlığı

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.