Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Şeyh Galip Şiirleri

 
 
Şeyh Galip
 
 
Şeyh Galip (1757 İstanbul - 3 Ocak 1799) Türk divan edebiyatının en önemli şairlerinden birisi ve önemli mutasavvufudur.
 
Şeyh Galip, İstanbul’da Yenikapı Mevlevîhânesi’ne yakın bir evde doğmuştur.[1]  Babası devrin şairlerinden ve âlimlerinden birisi olan Mevlevi Mustafa Reşîd Efendidir.  
 
Şeyh Galip  tarafından bizzat düşürülen bir tarihten, annesinin adının ( Amine) Emîne olduğunu ve annesi Emine Hanım’ın 1209/1794’te öldüğünü anlamış bulunuyoruz.[2]
 
Kaynaklardan edinilen bilgilere göre Şeyh Galip’in düzenli bir eğitim almadığı ama Mevlevi bir aileden ve çevreden yetiştiği için aile muhiti ve Mevlevî tekkesinde İslâmî klâsik eserleri lâyıkıyla tahsil ettiği anlaşılmaktadır. İlk eğitimi babasından aldığını bir beytinde belirtir..........Devamı: Şeyh Galip Hayatı Edebi Kişiliği ve Eserleri

Şiirleri


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...