Kalkandelenli Sucudi Yavuz Sultan Selim ile  çağdaş bir yazardır. Kalkandelenli Sucudi yazmış olduğu eserinde kendinden hiç  söz etmemiş  çağdaşları da onun hayatı hakkında fazla bir bilgi vermemişlerdir.  Bu yüzden Sucudi hakkında bilinenler oldukça sınırlıdır.

Aşık Çelebi’iye göre Sucudi  Kalkandelen'den gelmiştir. Latifi ise  Sucudi’nin Pristine'den geldiğini söylemektedir.  [2]Kalkandelenli lakabını aldığına göre Kalkandleneden geldiği daha kuvvetli ihtimaldir.

Sucudi’nin Hayatı hakkında bilineneler oldukça azdır.  Hayatı hakkında bilinenlerin tümü Ş. Tekindağ tarafından tespit edilen bilgilerden ibarettir.  Hayatı hakkında bilinen şeyler arasında Yavuz’un gözde Sadrazamı  Piri Mehmed Paşa'nın divan katibi  olarak göreve başladığı şeklindedir.   Bu görevinden yükselerek Yavuz Selim’in İran seferinde veya sonrasında  daha kesin bir olacak şekilde Yavuz’un Mısır seferleri esansında  Silahdar katibi olduğu şeklindedir..........Kalkandelenli Sücûdî Ve Selimnâme'si -


Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.