Tamaşvarlı Gazi Aşık Hasan Şiirleri

Pek çok diğer halk ozanı gibi hayatı hakkında doğru düzenli bir bilgimiz olmayan saz şairlerindedir. Âşık Hasan'ın doğum ve ölüm yılları ile yaşamının ayrıntıları hakkında elimizde pek bir bilgi bulunmamaktadır.  
 
Tamaşvarlı Gazi Aşık Hasan’ın hayatına dair ulaşılan bilgiler şiirlerinde söz ettiği savaşlardan ortaya çıkarılabilmekte doğum ve ölüm tarihleri bilinmese de hayatına, mesleğine ve gidip geldiği yerlere dair ip uçları bulunmaktadır.Onun Hakkında en önemli araştırmayı Tahir Kutsi Makal yapmıştır. Buna rağmen Makal'ın çalışmasına göz attığımız zaman Makal'ın Tamaşvarlı Hasan ile bir başka Bektaşi şairi Hasan Dede karıştırıp  karıştırmadığı bariz bir şekilde açıklanamamıştır. Çok sayıda Hasan adlı şairimiizn olabileceği pek tabidir. Edebiyatımızda 17. 18. veya daha sonraki yıllarda yetişmiş olan Hasan Dede, Gazi Hasan, Aşık Hasan, Kul Hasan gibi saz şairlierinin olduğunu ve olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir.  Bu Bakımdan Tamaşvarlı Hasan isminden yola çıkarak, Karamanlı, Kırıkkaleli Hasanları ayrı yarı tutmak daha mantıklı olacaktır.  Tüm bunları gözönüne aldığımızda Tamaşvarlı Hasan'ın Tamaşvarlı olduğunu kabul etmemiz gerekecektir.....DEVAMI : Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Tamaşvarlı Gazi Aşık Hasan
 
Aşağıya alınmış şiirlerinin hepsinin aynı Aşık Hasan'a ait olup olmadığı konusu da şüphe arz etmektedir. 
 
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.