16. yüzyıl FUZULİ'’den sonraki en önemli mesnevi şairi ve Kanûnî ’nin emri ile boğdurulan Şehzade Mustafa için yazdığı “Şehzade Mustafa Mersiyesi” ünlü Divan Şairimiz.
Doğum tarihi kesin olarak bilinmeyen Şairin ölüm tarihi sunduğu kasideler ve eserleri verirken bildirilen tarihlere göre tahmin edilebilen doğum tarihi 1488–1489 yıllarından birisidir. Kendi şiirlerinden de anlaşıldığı gibi doğum yeri Arnavutluk’un Taşlıca olarak adlandırıldığı Arnavutluğun kuzeyindeki bir bölge olduğu sanılmaktadır. [1]Şair'in kendi beyitlerinde yazdığına göre Onun Arnavut asıllı olduğu Dukaginler adı verilen soylu bir aileye mensup olduğu anlaşılır.
“Arnavuduñ hasları ve yegleri
Nesl-i kadimüm Dukagin begleri [2]
-------
Zamane şairleri onun kökeni ve geldiği yer hakkında şu beyitleri yazmışlardır:
“Taşlu yirden kopdı Yahya la?l-i rummani gibi
 Hidmetüñle var anuñ şahinligi cinsiyeti”
--------
Arnavud aslıdur ol taşlu yirün şehbâzı
Asdı eflâke meh-i nev gibi tîg-i hüneri  [3]....Devamı: Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Taşlıcalı Yahya Hayatı ve Edebi Kişiliği
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.