ÂŞIK GEDAİ

 
 
Tokatlı Gedâyî olarak bilinen 19. Yy halk ozanıdır. 1826'da Tokat, 1889'da İstanbul1826'da Tokat'ta doğdu, 1889' veya 1901 yılın da İstanbul'da öldü. Beşiktaşı Gedayi olarak da tanınmıştır. 
 
Gedayi, on dokuzuncu yüzyılın ilk yarısı ile yirminci yüzyılın başında yaşamış Bektaşi geleneğinde yetişmiş çalmış ve söylemiş Tokatlı bir halk ozanıdır.
 
Kaynaklara göre asıl ismi Ahmet,  Babasının adı ise Ahmed Muhtardır. İlköğretimini Tokat’ta iken yaptığı daha sonra Kereste tüccarı olan babasının yanında çalışmış olduğu kaynaklar tarafından belirtilmektedir. İlköğreniminden sonra babasının keresteci dükkânında çalışmış çocukluk yıllarının bir kısmını bu dükkânda babasına yardım ederek geçirmiştir. [1] İstanbul’da arzuhalcilik de yaptığına......... devamı: *       Aşık Tokatlı Gedayi Hayatı ve Şairliği

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.