Kul Himmet, hayatı en belirsiz kalan hayatı hakkında pek az bilgiye ulaşılabilinen ozanlar arasındadır.  Hayatı hakkında bilgiler veren tek kaynak hakkında yazılmış olan cönklerde geçiştirilmiş bilgi kırıntılarından ibarettir. Bu durum onun hayatı hakkında tartışmaların çıkmasına ve  bu tartışmaların bir türlü sonuçlanmamasına da yol açmaktadır.
 
Kul Himmet, hakkında ulaşılan en kesin bilgiler yaşadığı yüzyıl, Alevi Bektaşi geleneğindeki konumu, cönklerden elde edilen bilgi kırıntıları, menakıpları ve şiirlerinde ibarettir.  Hakkında bilgi veren kaynaklar yeterli bilgi sunmamış; tek yazılı kaynak olan cönkler de doğru kabul edilebilecek nitelikte bilgiler aktarmamıştır. Bu bakımdan onun doğumu , ölümü, ailesi ve hayatı hakkında bilgiler çok kısıtlıdır. Cahit Öztelli’nin tespitlerine göre Tokat’ın Almus ilçesine bağlı eski adı Varzıl yeni adı Görümlü küyünde doğmuş ve ölmüştür. Mezarı da aynı köydedir.............Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.pngTokatlı Kul Himmet Dede Hayatı
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.