https://4.bp.blogspot.com/_Z1xTNhmHaTo/S5yoS82-cOI/AAAAAAAAARE/-akycXsVcAM/s400/Karacao%C4%9Flan+Heykeli.jpg
 
16. Yüzyı  son yarısıyla 17 Yüzyıllın ilk yarısında yaşadığı tahmin edilmektedir. Tufarganlı Âşık Abbas, ayrıca Tufarganlı Abbas, Bikes ve Şikest Abbas mahlaslarıyla da şiir yazdı.
16. Yüzyılın sonu ile 17 Yüzyılın ilk devresinde yaşadığı tahmin edilmektedir? Şiirlerinde sık sık Şah Oğlu Şah Abbas'tan bahsetmesi onun devrinde yaşadığı fikrini kuvvetlendirmektedir?
Arapça ve Farsça tahsili de yapan Abbas, bu dilleri çok iyi bilmektedir. Bu eğitim onu, halk şiiri nazım şekilleri yanı sıra, Divan Şairleri  Nazım Türleriine de yaklaştırmıştır. Ancak Abbas'ın şiirleri zamanında derlenemediği için Divan tarzında olanlar unutulmuş; TÜRK HALK ŞİİRİ şekillerinden olan tecnis, geraylı ve koşmaları günümüze kadar ulaşabilmiştir.

T. Abbas’ın hakkında yapılan rivayetlere ve diğer belirtilere bakıldığında Halk Hikayeleri tasnif eden bir Ozan olduğu sonucuna varıyoruz. Pek çok nağılların ve  Hikayelerin onun tarafından oluşturulduğuna dair işaretler bulunmaktadır........

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.