VEDAT TÜRKALİ

Senarist, şair ve romancımızdır
 
Asıl adı Abdülkadir Pirhasan. 1919 yılında Samsun’da doğdu. Yönetmen, çevirmen Barış Pirhasan ile oyuncu Deniz Türkali'nin babasıdır.
 
Oldukça muhafazakâr bir ailenim çocuğu olan Vedat Türkali çocukluğunu kuran kurslarında ve medreselerde geçirmiştir. Buna rağmen lise yıllarında iken bir arkadaşı vasıtasıyla Komünizme ilgi duymaya başlar.  
 
Asıl adı Abdülkadir Demirkan, olan şair liseden sonra İstanbul Üniversitesi Türkoloji bölümünü bitirdi. Üniversite eğitimi sonrasında parti faaliyetlerini yürütebilmek adına İstanbul da kalarak kuleli askeri lisesinde edebiyat öğretmenliği yapmış Yüzbaşı rütbesi ile öğretmenlik yapmıştır. Mihri Belli nin çok yakın arkadaşı olan Vedat Türkali sol çevrelerin etkili isimlerinden biri haline geldi.
1944–1950 yılları arasında el altında dolaştırılan “İstanbul” şiiri ile özellikle sol çevrelerde adını iyice duyurmuştu. 1951’de siyasal eylemlerde bulunmak ve TKP’ye üye olmakla suçlanarak tutuklandı. Kendi deyimiyle “domuzuna komünist” olan Vedat Türkali Askeri mahkeme tarafından dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yedi yıl sonra koşullu olarak serbest bırakıldı.[1]Hapisten çıktıktan sonra mahkeme kararı ile Demirkan soyadını terk edip Pirhasan olarak değiştirdi.........
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.