Vusûlî  (ö. 1592 )
 
Adı Mehmed olan şair, şiirlerinde Vusûlî mahlasını kullanmıştır.   Divanını hazırlayan Hakan TAŞ  devrin kaynaklarına dayanarak onun Üsküplü olduğunu [1]  doğum tarihi hakkında bir bilgi bulunmadığını Macaristan’daki Arad dergâhında beylik yaptığını  ( Âşık Çelebî [1520-1571], belirtmiştir.
Devrin kaynaklarının verdiği bilgiye  göre Vusulî , Malkoçoğulları olarak da  nam kazanan  16. Yy da yaşamış olan büyük akıncı Beyi  Malkoçoğlu  Küçük Bâli Paşazâde’nin oğludur. [2]
Vusuli hakkında  en çok bilgiyi veren Aşık Paşa ‘dır.  Onun verdiğ bilgilere göre Vusûlî, Yahyalı ocağına mensup KÜÇÜK BALİ PAŞA [ö.1543]’nın[3] oğlu olup ümeranın en iyilerindendir.[4] Devrin kaynaklarına göre  “yiğit, cengâver ve kerim bir zat “ olarak nitelendirilir……. Vusûlî - Mehmet Küçük Bâli Paşazâde (ö. 1592 )
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.