Asiq Dilqem Semkirli.jpg
 
Yahya Bey Dilqem (Şamhor, ?-1838)
 
 18. Yy. sonu  ile 19. yüzyılın ilk yarısında  Şamhor vilayetinin Deller Cirdahan köyünde  doğmuş, yaşamış ve ölmüştür.  Rivayete göre 1838 veya 1840 yıllarında vefat etmiştir.
Hayatı hakkında detaylı bilgiler olmasa da  15 yaşlarında şiir yazmaya başladığı,  özellikle Molla Penah Vaqifin etkisi altında aşıklık geleneğini öğrendiği  anlaşılır.
Geraylı ve koşmalarında akıcı güzel ve kendine özgü bir üsluba sahiptir. Şiirlerinde klasik a şık şiirimizde l sık sık işlenen: sevgilinin vefasızlığı, zamanede bozulan düzen, aşk, ayrılık gönül konular işlenmiştir.  Sosyal hayatla ilgili meselelerle de yakından ilgilenmiş, devrindeki kötülükleri hicveden şiirler de yazmıştır.  “Çağdaşı olan âşıklar, şen, neşeli, şakrak şiirler söylerken, o bunların tam aksine, dertli, gam ehli bir âşık olarak tanınmıştır
Talihsizlik, içine kapanıklık, dünyaya küskün hali, onun şiirlerinde görülen diğer önemli konulardır. Geraylı ve koşmalarının dışında onun deyişmeleri de çok mühimdir. Dilqem'in kendi adı ile söylenen bir de halk hikâyesi ortaya çıkmıştır.  Dilgem’in adı etrafında oluşan bu hikâye Azerbaycan Edebiyatında bilinen bir hikâyedir.  Bu hikâyede Aşığın hayatıyla ilgili ilginç bölümler ve bilgiler de taşımaktadır.” Efsane ve mübaliğələrdən daha fazla gerçek yaşamı seven Dilqəmin karakteri destanda çok bariz şekilde tarif edilir”
 
 Kaynaklar:
  • Azerbaycan Aşıqlan ve El Şairleri, Bakı 1983,179-191
  • Azerbaycan Edebiyyah İncileri/Bayatı, Qoşma, Tecnis, Bakı 1988, 209-210
  • Telli Saz Üstadlan, Bakı 1964, 54-58
  • https://az.wikipedia.org/wiki/Y%C9%99hya_b%C9%99y_Dilq%C9%99m#sitat_istinad-1
  • https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10907,yahyabeydilqempdf.pdf?0
  • Maşallah Xudubəyli. Benim sazlı-sözlü dünyam. Bakü: Bilim ve eğitim, 2010, səh.48-51.
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.