Yılmaz Gruda 

 
Yılmaz Gruda (d. 14 Temmuz 1930, İstanbul) Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair, oyun yazarı, çevirmen.
 
Yılmaz Gruda, İstanbul'da doğup büyüdü. Anne ve babası ayrıldığı için 5 yaşında iken Ankara'ya göç etti, Ankara’da ticaretle uğraşan babasının yanında büyüdü. Küçük yaşlardan beri okuma yazmaya meraklıydı. İlk şiir kitabı 12 yaşında yayımlandı, ilk romanı 14 yaşında. Oyunculuk dışında birçok meslekle uğraştı.  Ankara Ticaret Lisesi’ndeki eğitim sürecini yarıda bırakarak devlet memuru oldu. Bir süre bankada çalıştı. 
 
 Gruda’nın yazdığı şiirler, 1950′li yıllarda, çeşitli dergilerde yayımlanmaya başladı. İlk şiirleri 1949 yılında yayımlandı. Yağmur ve Toprak, Yeryüzü, Kaynak, Mavi, Şairler Yaprağı, Varan, Şimdilik, Yeni Ufuklar, Pazar Postası, Yelken, Dost, Yeditepe, Varlık dergilerinde şiir ve tiyatro üzerine yazıları yer aldı.[1]
 
1956 yılında İstanbul’a döndü Sabah gazetesinde muhasebecilik yaptı. Ve İstanbul Cep Tiyatrosu’nda başlayan oyunculuk yaşamını tekrar Ankara’ya dönerek Ankara Devlet Tiyatrosuna ait Küçük Tiyatro’da devam etti.
 
Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli topluluklarında da görev yaptı. [2] Devlet Tiyatrosu, Mücap Ofluoğlu Tiyatrosu, Çuvaldız Kabare Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu kad...........
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.