Zabit (XIX. yüzyıl)

 19. yüzyıl Azerbaycan sahası âşıklarındandır.  Aşık Zabit’in , asıl adı ve hayatı hakkında  bir bilgi bulunmamaktadır. Şiirlerinde kullandığı Zabit adının dahi mahlası mı veya gerçek adı mı olduğu bile bilinmemektedir.  Zabit büyük ihtimalle adı değil  mahlasıdır.
 
Bazı kaynaklar, Gazah bölgesinin Hacıemirli köyünde yaşayan Nebi Efendi’nin Zabit mahlasını kullanan aşık olabileceği ihtimali üzerinde durmaktadır.
Seki doğumlu olduğunu söyleyenler de vardır. Bazı kaynaklar onun Rus ordusunda subaylık yaptığını ve bu sebeple "Zabit" mahlasını kullandığını ileri sürerler.
 
Medrese tahsil yapan Zabit; hem halk, hem de klâsik şiir tarzlarında söylemiş ve yazmıştır. Bunların ikisinde de başarılı olan Zabit, kelimeleri ustalıkla kullanmıştır.
Atasözleri ve hikmetli sözlerden de istifade eden Zabit’in şiirlerinin ana teması muhabbettir. Mani ve bayatı tarzında da şiirler yazan âşık; bunlarda da başarılıdır.
 
Kaynak:
Azerbaycan Aşıgları ve Ef Şairleri IX, Bakı 1983, 256-258.
Azerbaycan Edebiyyatı İncileri, Bayatı/ Goşma/ Tecnis Bakı i, 273-276.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.